دانشنامه : مودل

برای این منظور مطابق شکل های زیر می توانید برای هر محتوایی که بارگذاری می شود، از بخش محدودکردن دسترسی مربوط به آن استفاده کنید و مشخص کنید که چه کسی و در چه شرایطی می تواند این بخش را مشاهده کند.

برای مشاهده ساعت ورود و خروج دانشجویان در کلاس در نرم افزار moodle  در صفحه درس در قسمت بالا گوشه سمت راست روی آیکون course management کلیک کرده و در صفحه ای که باز میشود log ها را می توان مشاهده کرد.

در قسمت log ها می توانید از لیستهای موجود گزینه ها را انتخاب کنید و گزارشهای لازم را دریافت کنید.

برخی موارد مشاهده می شود که برخی دانشجویان با دسترسی به آدرس کلاس و با ورود از طریق این آدرس و جعل اسامی دانشجویان دیگر مزاحمت هایی را برای کلاس ایجاد می کنند.

اساتید باید کلاس را در حالت private قرار دهند انتخاب حالت public اجازه می دهد تا افرادی بجز دانشجویان آن کلاس امکان ورود به کلاس به صورت مهمان را داشته باشند.در صورت عدم نیاز کلاس آن را در وضعیت Private قرار دهید.

برای وارد کردن یک TA در کلاس که بتواند مشابه دانشجویان حاضر شود و یا با دانشجویان کار کند و یا اینکه مدتی است TA تعریف کرده اید و برای او این پیام را می دهد You are not a participant for this meeting

 باید مطابق با فایل راهنما پس از اضافه شدن دانشجویان جدید و یا TA مطابق شکل های زیر از بخش Assign Roles دسترسی ارائه کننده کلاس مجازی و یا دانشجوی کلاس مجازی را به ایشان بدهید. در غیر اینصورت فرد جدید یا TA اجازه دسترسی به کلاس را نخواهد داشت.

ذخیره کردن ویدیو های ضبط شده در کلاس و بارگذاری آن در صفحه درس طبق مراحل زیر انجام می گیرد:

بدین منظور پس از باز کردن یک فایل ضبط شده در سربرگ Recording مطابق شکل های زیر گزینه Make Offline را انتخاب کنید. سپس مطابق شکل های بعدی در صفحاتی که باز می شود گزینه Proceed with Offline Recording را کلیک کنید. البته لازم است فایل ضبط شده یکبار پخش و همزمان با پخش ذخیره سازی انجام می شود.

پس از ذخیره شدن فایل، صفحه درس در سامانه مودل را در وضعیت ویرایش قرار دهید و فایل ضبط شده را به صفحه Drag کنید. پیامی ظاهر می شود. گزینه دوم "ساختن یک منبع از نوع فایل" را انتخاب کنید تا لینک فایل درج شود و ویدئو جهت نمایش در صفحه قرار داده نشود.

برای دانلود راحت تر می توان فایلها را به صورت rar وارد نرم افزار moodle کرد .

اینکه فایل به این صورت در صفحه قرار گیرد، باید گزینه "ساختن یک منبع از نوع فایل" را انتخاب نمایید.

البته یک توصیه نیز این است که بجای بارگذاری مستقیم فایل ها در صفحه درس یک پوشه مطابق شکل زیر ایجاد کنید و فایل ها را در آن بارگذاری کنید.

فایل هایی که درون پوشه قرار می گیرند در هنگام کلیک پخش نمی شوند و دانلود می شوند.

برای آنکه دانشجو حرکت مکان نمای ماوس را در صفحه شما ببیند می توانید با انجام دادن مراحل نمایش داده شده در شکل های زیر این قابلیت را فعال نمایید و پس از آن حرکت مکان نمای ماوس به دانشجویان نمایش داده می شود.

برای اینکه متوجه شوید که دانشجویان چقدر بر روی مطلب درس تمرکز دارند با فعال کردن گزینه Show Individual Engagement مطابق شکل های زیر نشانگری در کنار نام هر یک از دانشجویان نمایش داده می شود که مشخص می کند دانشجو چه میزان بر روی مطلب تمرکز دارد.

سبز به معنای تمرکز زیاد، زرد تمرکز نسبی و قرمز عدم تمرکز است.

برای اضافه کردن یکی از دانشجویان که در درس ثبت نام نکرده اند را به لیست شرکت کنندگان کلاس مطابق تصاویر زیر عمل نمائید:

برای ویرایش فیلم مطابق شکل های زیر عمل کنید. ابتدا و انتهای بخش های مورد نظر خود را را با نشان گر مشخص شده در شکل تعیین کنید و بر روی کلید برش کلیک کنید. پس از مشخص کردن برش های مورد نظر بر روی کلید Save کلیک کنید.

بخش تابلو اعلانات همانند یک تابلو است و در اصل پیام نیست. کاری که نرم افزار مودل انجام می دهد این است که هر پیامی در این بخش ثبت می شود از طریق ایمیل به کلیه دانشجویان اطلاع رسانی می کند و یا اگر نرم افزار موبایل مودل را نصب داشته باشند از طریق آن نیز اطلاع رسانی می کند. این اطمینان هم وجود دارد که این کار را به درستی انجام می دهد. اما ممکن است برخی دانشجویان ایمیل خود را به درستی وارد نکرده باشند و یا نرم افزار موبایل را نصب نکرده باشند. اساتید باید در کلاس های خود متذکر شوند که اطلاع رسانی ها را از این طریق انجام می دهند و دانشجویان ایمیل خود را به درستی ثبت کرده باشند.

برای ارسال پیام گروهی به دانشجویان مطابق شکل زیر می توانید از لیست دانشجویان همه یا چند دانشجو را انتخاب کنید و گزینه ارسال پیام را انتخاب کنید. در این روش، از طریق سیستم پیام رسانی برای دانشجویان پیام ارسال می شود و دانشجویان پاسخ نیز می توانند بدهند. ولی پیام در سوابق اطلاعیه های درس ثبت نمی شود و امکان پیوست فایل نیز به آن وجود ندارد.

برای اجازه ورود به کلاس به افرادی خارج از دانشگاه مطابق شکل زیر Meeting Type را بر روی Public قرار دهید و آدرس کلاس را همانطور که در شکل های بعدی مشخص شده است به مهمانان بدهید.
برای برگزاری جلسه مجازی با دانشجویان تحصیلات تکمیلی مطابق شکل های زیر می توانید یک کلاس مجازی در یکی از دروس خود ایجاد کنید ولی مطابق شکل های زیر در دسترس بودن آن را به صورت "پنهان بودن از شاگردان" قرار دهید تا توسط دانشجویان درس مشاهده نشود. سایر گزینه ها را مطابق شکل تکمیل کنید. سپس مشابه مورد قبل آدرس آن را در اختیار دانشجویان مورد نظر خود قرار دهید. پس از آنکه دانشجو وارد کلاس مجازی شد بر روی نام آن کلیک کنید و در منوی که باز می شود گزینه Make Presenter را انتخاب کنید تا امکان باز کردن متن های مورد نظر خود نظیر مقالات و ... را داشته باشد و بر روی آن بحث کند.

نوشتن با قلم نوری در نرم افزار moodle امکان پذیر می باشد نوشتن با قلم نوری کمی با خودکار متفاوت است و نوشتن با آنها نیازمند تجربه و کمی مهارت است و در برخی موارد و گاهی در Whiteboard کلاس مجازی نوشتن با آنها بیشتر شبیه نوشتن با قلمو نقاشی است تا خودکار. یکی از پیشنهادات در اینجا این است که مطالب را روی کاغذ قبل از کلاس بنویسد و تصاویر آنها را اسکن کنید و در کلاس مجازی بجای اسلاید بارگذاری کنید. (فیلم برداری با موبایل را به دلیل کیفیت پایین آن توصیه نمی کنم). اگر اسکنر در دسترس ندارید می توانید نرم افزاری نظیر CamScanner را روی موبایل خود نصب کنید و با آن تصاویر را اسکن کنید که کیفیت قابل قبولی دارد. این نرم افزار را می توانید از کافه بازار در آدرس (https://cafebazaar.ir/app/com.intsig.camscanner) دانلود کنید و با آن از صفحات عکس بگیرید.

تالاری که از ابتدا در صفحه درس وجود دارد ویژه اطلاع رسانی استاد است و امکان مشارکت دانشجویان در آن وجود ندارد.

امکان ارسال کلیپ از طرف دانشجویان و بحث روی آن وجود دارد. بهترین ابزار بدین منظور تالار گفتگو است. می توانید از بخش اضافه کردن فعالیت جدید گزینه تالار گفتگو را انتخاب کنید و آن را به صفحه درس اضافه کنید. در هنگام اضافه کردن دقت کنید که برای حداکثر حجم پیوست فایل مقدار مناسب را انتخاب کنید. پس از اضافه کردن تالار گفتگو مشابه سایر تالارهای گفتگو در اینترنت هر دانشجو می توانند یک بحث جدید را در تالار گفتگو شروع کند. فایل خود را پیوست کند و سایر دانشجویان آن را بررسی و پاسخ دهند.

 به صورت پیش فرض امکان صحبت در کلاس برای دانشجویان وجود ندارد، آیکون دستی که در بالای صفحه وجود دارد به دانشجویان کمک می کند که بتوانند بازخوردی را به کلاس بدهند. به عنوان مثال اگر سوالی دارند با کلیک بر روی این آیکون دست خود را بالا ببرند و یا با سایر اشکال و یا استیکرهایی که مشخص شده است نظر خود را در رابطه با سوال استاد یا مساله ای که مطرح شده است بیان کنند.

 اما یک کاربرد دیگری که این آیکون دارد این است که وقتی دانشجو با کلیک بر روی این آیکون دست خود را بالا می برد، پنجره ای برای استاد باز می شود و دو گزینه رد و تایید به استاد نمایش داده می شود.

در بخش تکلیف امکان بارگذاری فایل وجود دارد اما سایر دانشجویان فایل بارگذاری شده را مشاهده نمی کنند و تنها استاد و یا TA می تواند آن را مشاهده و در خصوص آن نظر بدهد.

حجم فایل نیز به کیفیت فایل بستگی دارد. اما توصیه این است که بجای اینکه دانشجویان مستقیماً فایل را بارگذاری کنند از آنها بخواهید فایل را در یکی از سایت های اشتراک ویدئو نظیر آپارات، تماشا و ... بارگذاری کنند و لینک آن را ارسال نمایند. بدین شکل محدودیتی در حجم فایل وجود ندارد و در هنگام مشاهده نیز راحتتر خواهید بود.

برای دسترسی  به فیلم ضبط شده درس می توانید پس از حضور در کلاس از منوی Meeting گزینه Manage Meeting Information را انتخاب کنید و سپس بر روی سربرگ Recording کلیک نمایید.

تالاری که از ابتدا در صفحه درس وجود دارد ویژه اطلاع رسانی استاد است و امکان مشارکت دانشجویان در آن وجود ندارد.
از طریق بخش اضافه کردن فعالیت جدید در صفحه درس مطابق تصاویر زیر یک تالار جدید ایجاد کنید.

نحوه برگزاری امتحان های شفاهی : چگونه در هر زمان تنها یک دانشجو جهت مصاحبه در کلاس حضور داشته باشد.
بدین منظور با دانشجویان از طریق تماس تلفنی یا اشکال دیگر هماهنگ کنید تا تک به تک وارد کلاس شوند. پس از ورود دانشجو گزینه Block Incoming Attendees را از منوی Meeting و زیرگزینه Manage Access انتخاب کنید. پس از انتخاب این گزینه دانشجوی دیگری تا پایان مصاحبه اجازه ورود به کلاس را نخواهد داشت.
در پایان این گزینه را غیرفعال کنید تا دانشجوی بعدی وارد شود.

بله فایلها باقی می ماند، به شرط اینکه که کلاس قبل پاک نشود و حتما آن را در حالت پنهان کردن قرار دهید تا باعث سردرگمی دانشجو نشود.

اگر در زمان تغییر دسترسی ها دانشجویان در کلاس حضور داشته باشند باعث می شود که بعد از تغییر دسترسی و ذخیره کلاس به حالت اول باز گردد.

ساده ترین راه برای اینکه این مشکل را برطرف کنید این است که کلاس قبلی را در حالت "پنهان از شاگردان" قرار دهید و یک کلاس جدید ایجاد کنید و دسترسی ها را این بار از ابتدا و به شکل صحیح مشخص نمایید.

اگر دانشجو دسترسی Presenter ( ارائه کننده) داشته باشند می توانند بدون حضور استاد وارد کلاس شود.

بعد از اتمام کلاس end meeting را بزنید که تا قبل از وارد شدن شما به کلاس اجازه نداشته باشند وارد کلاس شوند.

در محل ذخیره سازی فیلم های ضبط شده با انتخاب گزینه Access Type، دسترسی را بر روی Public قرار دهید. پس از آن هر کسی می تواند با استفاده از لینک کلاس را مشاهده نماید.

در ویدئو زیر نحوه طراحی و برگزاری آزمون در سامانه مودل توضیح داده شده است. در صورتی که مایل به برگزاری آزمون دانشجویان از طریق این سامانه هستید مشاهده آن را اکیداً توصیه می نمائیم.

لطفا جهت مشاهده ویدئو کلیک نمائید.

این ویدئو به آموزش نحوه کار با سامانه مدیریت دروس در دانشگاه می پردازد. این آموزش ویژه اساتید می باشد.

جهت مشاهده ویدئو کلیک نمائید.

برای تایپ فرمول مطابق شکل زیر در toolbar ویرایشگر می توانید به آن دسترسی پیدا کنید.

دقیقه 17 این فیلم در خصوص تقسیم بندی صفحه توضیح داده شده است .

برای دیدن ویدئو کلیک کنید.

اگر  مدت زمان آزمون را محدود نکرده باشید صفحه نمایش پاسخ دانشجویان متفاوت خواهد بود.

در صورتی که زمان آزمون محدود نباشد باید دانشجو در پایان بر روی کلید خاتمه آزمون کلیک کند تا آزمون وی بسته شود.

 یک فعالیت بازخورد به صفحه اضافه کنید. در تنظیمات آن می توانید عدم مشاهده نتایج توسط دانشجو را مشخص کنید.برای عدم مشاهده نتایج باید گزینه نمایش صفحهٔ تحلیل پس از ارسال فرم بازخورد بر روی خیر باشد.

یک کلاس ایجاد کنید و دسترسی استاد کلاس مجازی را در آن کلاس به همه دانشجویان بدهید.

اگر از گزینه تکلیف استفاده کرده باشید ،در تنظیمات تکلیف گزینه بازخورد فایلی را انتخاب کنید.

برای هر سوال یک تکلیف تعریف کنید. آنها را در حالت پنهان از شاگردان قرار دهید و یکی یکی آنها را فعال کنید و به دانشجویان نشان دهید.بدین شکل قابلیت انعطاف بیشتری نیز دارد. چون در آزمون زمان خاتمه قابل تغییر نیست ولی در تکلیف شما می توانید زمان خاتمه را بر اساس شرایط تغییر دهید.

در آزمون امکان زمانبندی ارسال هر سوال وجود ندارد و تنها می توان برای کل آزمون زمان تعریف کرد. 

در ویدئو زیر نحوه ارسال فایل از طریق سامانه مودل توضیح داده شده است.

جهت مشاهده ویدئو کلیک نمائید.

بله وجود دارد.در همان ابتدای طرح سوال به دانشجویان اجازه اپلود فایل را دهید تا دانشجویان بتوانند فایل اپلود کنند.در قسمت روش تحلیل باید تحویل فایل تیک خورده باشد. در قسمت تعداد فایل ارسالی هم می توانید تعداد را بیشتر از یک فایل تعریف کنید تا بتوانند چند فایل آپلود کنند.

خیر، حذف نمی شوند.می بایست در بخش شرکت کنندگان ایشان را غیرفعال کنید.

به شکل عادی کلاس را از طریق Adobe Connect شروع کنید و حضور و غیاب کنید.

امکان تعریف محدودیت زمانی برای هر تست وجود ندارد.

علاوه بر مشخص کردن مهلت تحویل، باید تاریخ عدم پذیرش را هم انتخاب کنید تا دانشجو بعد از اتمام مهلت زمان تحویل تمرین به تمرین دسترسی نداشته باشد.

برای برطرف کردن این مشکل موارد مختلفی از جمله سرعت اینترنت و زمانی که بارگذاری فایل طول می کشدو حجم فایل را باید بررسی کرد.

دوره های ترم گذشته در سامانه مودل بایگانی می شود .برای دسترسی به آن مطابق شکل زیر از گزینه گذشته استفاده نمائید.

از منوی درس ،در بالای صفحه گزینه تهیه پشتیبان را در درس قدیم انتخاب کنید و سپس از گزینه بازیابی در درس جدید استفاده کنید.

اگر در نقش استاد باشید و در هنگام ورود به کلاس درس به عنوان دانشجو وارد شوید و امکان ارائه وجود نداشته باشد باید کلاس مجازی را پنهان نموده و مجدد ایجاد نمائید .برای این منظور مراحل زیر را دنبال کنید:

1- وارد کلاس درس مورد نظر شوید.

2- لینک جلسه مجازی کلاس را انتخاب و گزینه ویرایش را کلیک کنید.

3- جلسه مجازی درس مورد نظر را پنهان کنید و مجدد جلسه مجازی را ایجاد کنید.

برای ایجاد کردن کلاس مجازی درس مراحل زیر را انجام دهید:

1- کلید اضافه کردن یک فعالیت یا یک منبع را کلیک کنید.

2- گزینهadobe connect را انتخاب و کلید اضافه را کلیک کنید تا کلاس مجازی درس مجدد ایجاد گردد.

3-بعد از زدن دکمه اضافه کردن پنجره ای مطابق شکل زیر باز می شود  عنوان درس بایدحتما قید شود.

به صفحه درس تنها دانشجویان دسترسی دارند. بنابراین اگر چیزی در صفحه درس بارگذاری می شود تنها دانشجویان دسترسی دارند و اقدام خاصی نیاز نیست.

اگر دانشجویان جزء کلاس درس باشند ولی نتوانند وارد کلاس شوند باید کلاس درس حذف شود و مجدد کلاس ایجاد شود، برای این منظور مراحل زیر را دنبال کنید:

1- وارد کلاس درس مورد نظر شوید.

2- لینک جلسه مجازی کلاس را انتخاب و گزینه ویرایش را کلیک کنید.

3- جلسه مجازی درس مورد نظر را حذف کنید و مجدد جلسه مجازی را ایجاد کنید.

برای ایجاد کردن کلاس مجازی درس مراحل زیر را انجام دهید:

1- کلید اضافه کردن یک فعالیت یا یک منبع را کلیک کنید.

2- گزینهadobe connect را انتخاب و کلید اضافه را کلیک کنید تا کلاس مجازی درس مجدد ایجاد گردد.

3-بعد از زدن دکمه اضافه کردن پنجره ای مطابق شکل زیر باز می شود  عنوان درس بایدحتما قید شود.

برای ایجاد کلاس آنلاین با استفاده از bigbluebutton مراحل زیر را انجام دهید:

1- انتخاب درس مربوطه

2- قرار دادن درس در حالت قابل ویرایش